Parim sisuteenus 2007


WSA 2007

2007. aastal toimunud WSA rahvusvahelisel konkursil Eestit esindanud viis e-projekti võistlesid ligi tuhande projektiga 168-lt maalt. Edukaimaks Eesti projektiks oli Tracking Center OÜ poolt loodud sõidukite jälgimise teenus Navirec, mis jõudis eÄri kategoorias kaheksa esimese finalisti hulka.Rahvusvahelise žürii töös osalenud Katri Ristali kommentaarid: “Lõppvoorus osalenud projektide tase oli ääretult erinev. See oli mõjutatud nii riigi IKT arengutasemest, kui ka rahalistest võimalustest. Mitmel juhul ilmselt ka kohaliku žürii otsusest just antud projekt välja valida ja võistlema saata. Võiduprojektide, kuid ka paljude teiste osalenud projektide, puhul tuleb ära märkida nii nende uut mõttemudelit kui igas mõttes jätkusuutlikkuse propageerimist. Samas tuleb tõdeda, et mitmed väga innovatiivsed projektid kahjuks eelvoorust edasi ei jõudnud. Paaril juhul oli põhjuseks mitte veel lõplikult toimiv kasutajaliides, või oli lahendus nii ootamatu, et muutis meile loogilised ja elu lihtsamaks muutvad teenused täielikuks müstikaks.

Võiduprojektidest

e-valitsus
Kategooria eesmärk: kodanike teenindamine ja avalike teenuste kättesaadavaks muutmine.
Eestit esindas Registrite ja Infosüsteemide Keskus projektiga “Firmaomanikuks 12-minutiga”. Mingil põhjusel ei õnnestunud žüriil süsteemi siseneda ja projekt jäeti korvale. Õnnetuseks oli analoogse projekti esitanud ka Singapur. Nende projekt sisaldas lisaks firma registreerimise võimalusele palju nõuandeid ettevõtlusega alustamiseks ning sellega tegelemiseks, olles pigem laiahaardeline ettevõtlusportaal. Finaali ei jõudnud aga ka Singapuri projekt, sest üldise arengu taustal olid need mõlemad häbitult innovatiivsed ja pigem niši- kui laiatarbeteenused.

e-tervis
Kliendikeskse tervishoiumudeli arendamine, kus eesmärgiks on erinevate tervisevaldkondade kaasamine ja tervishoiusüsteemi haldamine. Eestist projekti ei esitatud.

e-õpe
Eestit esindas Mobi Solutionsi M-Klassijuhataja teenus.
Kuigi geniaalsus peitub lihtsuses, siis selles kategoorias lõid platsi puhtaks suurejoonelised õppeprogrammid. Oli mida vaatada ja kadestada.

e-meelelahutus
Eesti žürii poolt välja valitud blogisid koondav portaal blog.tr.ee ei kinnitanud teadmata põhjusel oma osalemist ning seetõttu jäi Eesti selles kategoorias esindajata. Arvestades teisi projekte, oleks blogide portaal ilmselt palju huvi äratanud.

e-kultuur
Eestit esindas Valdo Prausti koostatud Eesti mõisate portaal. Väga suurejoonelisi portaale ja andmebaase eri kultuurivaldkondadest esitasid ka mitu teist riiki, kuid kahjuks ei jõudnud finaali neist ükski.

 • Te Puia (Uus-Meremaa) – interaktiivsed näitused ja galeriid.
 • City of David, cityofdavid.org.il (Iisrael) – interaktiivne näitus.
 • Participatory 3D GIS Modelling Exercise for Resource Use, Development Planning and Safeguarding Intangible Cultural Heritage in Fiji (Fiji) – Fidži kultuuripärandi geograafiline kaardistamine.
 • Das Ende des Schweigens, http://www.auschwitzprozess.hr-online.de/(Saksamaa) – multimeediadokumentaal Auschwitzi protsessist. Tekitas tulise vaidluse, kas seda on vaja üldse ära märkida või tuleks hoopis kõrvale jätta.
 • Guatemala interaktiivne veeb (Guatemala) – interaktiivne virtuaalne näitus Guatemalast.

e-teadus 
Eestit esindas Tartu Ülikooli Raamatukogu Eesti vanema kirjanduse digitaalne tekstikogu EEVA.
Kategooria tekitas suurt arutelu, et miks ja kellele need projektid vajalikud on – kas teadlastele või tavakodanikule. Lõpuks jõuti konsensusele, et vajalikud on nad nii ühele kui teisele ja eesmärgiks on teadussaavutuste ja -arengute omavaheline jagamine ning ühtsete platvormide valjatöötamine.

 • Hiina digitaalne teadus- ja tehnoloogiamuuseum, http://www.cdstm.net.cn/ (Hiina).
 • Geneious Pro, geneious.com (Uus-Meremaa) – keskkond, mis võimaldab teadlastel otsida, korraldada ja analüüsida geneetilist informatsiooni.
 • Le Metope di Selinunte (Itaalia) – virtuaalne arheoloogiline piirkond ja muuseum.
 • Virtuaalne aatomienergia muuseum, museum.rosenergoatom.ru (Venemaa).
 • Kuuba teadusvõrgustiku portaal redciencia.cu (Kuuba).

e-äri
Eestit esindas Tracking Center OÜ sõidukite jälgimissüsteemiga Navirec. Tegemist oli Eesti edukaima projektiga, mis pääses kaheksa finalisti hulka. Mitmed riigid tundsid projekti vastu huvi.
Suurepärase projekti esitas Uus-Meremaa: portaal ponoko.com, mis viib kokku disainerid ja tootjad, võimaldades samas oma idee nii digitaalsete tööriistade kui ka reaalsete materjalidega realiseerida. Kahjuks ei olnud portaal veel kasutusvalmis ning žürii pidi selle kahjutundega kõrvale jätma.

 • National Financiera, nafin.com (Mehhiko) – e-pangandus väikestele ja keskmise suurusega firmadele.
 • KIVA micro finance, kiva.org (USA) – suurepärane uus mõttemudel, kus viiakse kokku väikeettevõtjad ja laenuandjad üle maailma, laenusummad alates 25 dollarist. Võimalus ka Eesti väikeettevõtjaile, kellele pank ega teised organisatsioonid ei ole nõus piisavalt väikest summat laenama.
 • DigitalCopyright.hk (Hiina) – digitaalsete toodete ostukoht, väidetavalt on ka autorikaitsega seal kõik korras.
 • Merino innovatsiooniportaal http://www.merinoinnovation.com/ (Austraalia) – mida kõike saab teha meriino villast, suurepärane näide nn vana materjali uutest kasutusvõimalustest.
 • I-Kimono, i-kimono.com (Jaapan) – kasutatud kimonote müügi- ja infoportaal.

e-kaasamine
Eesti projekti ei esitanud.

 • Vision: for Blind (Kuveit) – tarkvara, mis loeb pimedatele ette inglis- ja araabiakeelsete sisuteenuste tekste ning aitab neil arvutit kasutada.
 • Bwindi rahvuspargi kogukondade digitaalne kaasamine (Uganda).
 • Higher Education Admission Center, http://www.heac.gov.om/ (Oman) – portaal välismaalastele Omaani kõrgkoolides õppimiseks.
 • Infoblago.ru (Venemaa) – info Venemaa heategevusasutuste kohta nii abivajajatele kui ka neile, kes soovivad abi anda.
 • Väikeettevõtja infokioskid, http://www.telecentros.desenvolvimento.gov.br/(Brasiilia) – Brasiilia mikro- ja väikeettevõtjatele info edastamine ja nende koolitamine infokioskide abil.
 • mkm